18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümü

Aksaray’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.
Aksaray Şehitliğinde düzenlenen törende Sayın Valimiz Aykut Pekmez, Belediye Başkan Vekili Sayın Süleyman Canbulut ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Hüseyin Koçak tarafından Şehitlik Anıtına çelenk sunuldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylendiği törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kanber Demir Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni İsmail Oymak yaptı. Oymak; Çanakkale Zaferinin Türk savaş tarihine altın harflerle yazıldığını söyledi.
Çanakkale Zaferi kolay elde edilmediğini ifade eden Oymak; Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olduğunu söyledi. Oymak konuşmasında: “Çanakkale cephesinde verilen mücadele yalnızca Türk tarihini değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecededir. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş, paylaşım heveslerini yıkmış, yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir” dedi.
Öğrencilerin Çanakkale Zaferi ile ilgili şiirleri okuduğu törende Valimiz Sayın Aykut Pekmez Şehitlik defterini imzaladı. Valimiz Sayın Pekmez burada yaptığı konuşmasında; vatanı fedakarca korumak adına canlarını feda etmekten çekinmeyen şehitleri minnetle yad ettiklerini söyledi.
Çanakkale Zaferi'nin, Anadolu topraklarındaki bin yıllık varlığı bitirilmek istenen milletin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Aykut Pekmez, şöyle konuştu: "Bugün Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü nedeniyle yine şehitlerimizin huzurundayız. Bu kutsal topraklarda var olmanın ve huzur içinde yaşamanın bedeli her zaman ağır olmuştur. Milletimizin şanını, şerefini, onurunu ayakta tutabilmek, dünyada eşi benzeri görülmemiş fedakârlıklar yaparak ve binlerce şehit verilerek sağlanabilmiştir. Bütün şehitlerimiz şahit olsunlar ki, millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik, hak ve merhametten asla vazgeçmeyeceğiz. Çanakkale, bin yıllık tarihimizin, istiklal ve istikbalimizi korumadaki kararlılığımızı, iman gücünün, vatan sevgisinin bir kez daha tespit edildiği büyük bir kahramanlık destanıdır.” dedi.
Şehitler için saygı atışının yapıldığı törende, Vali Sayın Aykut Pekmez, protokol üyeleri ve vatandaşlar şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Kuran-ı Kerim okunması ve edilen duanın ardından tören sona erdi.
Buradaki törene şehit yakınları ile gaziler, Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Seyfullah Sarıgül, İdare Mahkemesi Başkanı Sayın Osman Erkan, Aksaray Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Yusuf Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Tüzün, Emniyet Müdürü SayınAli Karabağ, Jandarma Komutanı Albay Sayın Fuat Anık, Alay Komutan Vekili Askerlik Şubesi Başkanı Albay Sayın Mehmet Vurmaz, kamu kurumları yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
-Şehit aileleri ve yakınları ile gaziler onuruna öğle yemeği verildi.
Valimiz Sayın Aykut Pekmez eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi ile birlikte ev sahipliği yaptığı yemek programında şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenerek bir süre sohbet etti.
Şehitlerin emaneti aileleri ile gazilere devlet ve milletin her zaman sahip çıkacağını ve her zaman yanında olacağını kaydeden Vali Pekmez; şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek gazilere sağlıklı bir ömür geçirmeleri temennisinde bulundu.
Yemek programında Aksaray Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzce sosyal ekonomik destek programından desteklenen çocuklar arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren çocuklara hediyeleri Valimiz Sayın Aykut Pekmez, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Hüseyin Koçak, Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Sayın Mustafa Dağ Aksaray Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sayın İsrafil Aktürk tarafından verildi.
Şehitler için Kuran-ı Kerim okunması ve yapılan duanın ardından program sona erdi.